sobota, 19 lutego 2011

Cel istnienia

Czasami człowieka nachodzą dziwne myśli. Pewnie też tak miewasz: idziesz ulicą, siedzisz w aucie, a tu nie wiadomo skąd w głowie pojawiają się np. pytania egzystencjalne. Jeśli jeszcze tego nie przeżyłeś, nie martw się. Ten dzień nadejdzie. Chyba, że znasz odpowiedź na wszystkie pytania.

Ostatnio przerabiałem sens życia. Jest coś fajnego w tego typu sytuacjach. Zaczynasz dostrzegać różne rzeczy, których na co dzień nie zwracasz uwagi.Z pozoru wszystko jest fajnie rodzimy się szkoła, praca, własny dom, samochód i aby do emeryturki. Jedyne posiadane i wyznaczane przez nich cele dotyczą zaspokojenia podstawowych potrzeb.



Piramida potrzeb według Abrahama Maslowa



Abraham Maslow, twórca piramidy potrzeb na samym dole umieścił:


  1. Potrzeby fizjologiczne - Zaspokajane jako pierwsze. Pożywienie, woda, sen.
  2. Potrzeba bezpieczeństwa - Bezpieczeństwo rozumiane jako opieka, wygoda, spokój czy też protekcja.
  3. Potrzeba miłości i przynależności - Człowiek jest osobą społeczną. Nie lubimy być sami i dążymy do przynależności do danej grupy. Może to być związek filatelistyczny, klub emeryta itp. Chcemy też być kochani przez swoje dzieci, współmałżonka, rodzinę.
  4. Potrzeba szacunku i uznania - Pragniemy prestiżu we własnych oczach i chcemy ten prestiż widzieć w oczach innych ludzi. Pragniemy potęgi, respektu i uznania u innych. Dominacja i zwracanie na siebie uwagi.
  5. Potrzeba samorealizacji - Dążenie do rozwoju własnych możliwości. Zaspokojenie potrzeb estetycznych (harmonia i piękno) oraz poznawczych (potrzeba wiedzy, zrozumienia, nowości).

Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie sformułowana została w IV w p.n.e. przez Arystotelesa "Celem dążenia człowieka jest szczęście". Czy zgadzasz się z Arystotelesem? Ja nie ma żadnych wątpliwości.

--
Stopka

Marcin Denisiuk

www.marcindenisiuk.pl

www.celoosiagacz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz